Kedi Tırmalamaları

Toplam 14 ürün listelendi.
Yarın Kapında
Yarın Kapında teslimat saatleri dışındasın.
Sırala
Varsayılan Sıralama
Yeniden Eskiye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Puana Göre
Kategori :
14

Kedi Tırmalamaları

Kedilerin tırmalama hissinden zevk aldığına şüphe yoktur. Ancak davranışın temelde iki nedeni vardır. Kediler tırnaklarını sert veya pürüzlü yüzeylere tırmalayarak keser, bu nedenle tırmalama direği bir tür manikür istasyonudur. Tırmalama ayrıca iyi, genel bir vücut esnemesine sahip olmalarını sağlar. Kedilerin patilerinde de koku bezleri vardır (yanaklarındakilerle uyumlu olması için - bacaklarınıza sürtündüklerinde bunu yapmaya çalışırlar).

Tırmalarken, aynı zamanda dünyaya bu belirli bölgenin kendilerine ait olduğunu söylemek için koku işaretleri de verirler. Bunu yapan sadece evcil kediler değil. Örneğin, kaplanlar, ağaçların kokusunu alır ve bunu yaparken devasa pençeleriyle onları oyarlar.Kedinin en sevdiği masa ayağını, kanepeyi vb. mutfak folyosu, çift taraflı yapışkan bant veya parlak plastik örtü ile kaplamak genellikle işe yarar.

Kedi, pençelerinin bu yüzeylerdeki hissinden hoşlanmaz. Elbette ki bu tür tavsiyeler vermek de yeterli değildir çünkü kediniz muhakkak tırmalayacak başka yerler bulacaktır. Bu durumu kalıcı bir şekilde çözmek için yapmanız gereken tek şey, kedi tırmalama direği almaktır.

Sıfırdan Öğrenmek

Dışarıda çok zaman geçiren evcil kediler, evde çok fazla tırmalamayacaktır. Evden daha geniş toprak alanlarda dolaşırken tırnakları doğal şekilde iyi durumda kalacaktır. Kediler, kaplanlar gibi, ağaçlardan ve diğer doğal tırmalama istasyonlarından da yararlanacaktır. Kediniz dışarıda çok az zaman harcıyorsa ya da hep evdeyse, tırmalama dürtüsü daha güçlü olacaktır. Kedi tırmalama direğini kullanırken onu övgü ve şefkatle ve pençelerini mobilyaya yakın ve kişisel hale getirmeye çalışırsa nazikçe caydırarak arzu edilen tırmalama direğini kullanma davranışını güçlendirebilirsiniz.

Yavru kedinizi ne kadar genç eğitmeye başlarsanız, o kadar hızlı ve daha büyük olasılıkla tırmalama direğini kullanacaklardır. Kediler genellikle sütten kesildikten sonra tırmalamaya başlar, bu nedenle bu, bir tırmalama direği almak için iyi bir zamandır. Kediler ortamlarındaki yeni nesneler tarafından kolayca ürkebilir, bu nedenle kedinizin tırmalama direğine alışmasına ve kendi zamanında keşfetmesine izin verin.

Rahat olduklarında, ödül mamaları ile onları direğe çekmeyi deneyin ve ardından direğin üzerinde ödül mamasını daha yükseğe çıkarmaya başlayın, böylece onu yakalamak için uzanıp gerinmeleri ve bunu günlük olarak tekrar etmeleri gerekir. Tırmalama direğine oyuncaklar asmak, kedinizin tırmanırken daha rahat hissetmesine yardımcı olabilir. Ayrıca aşina oldukları bir koku sağlayacaktır.

Kediler Neden Tırmalar?

ediler bölgelerini işaretlemek için tırmalarlar. Diğer kedilere görsel bir sinyalin yanı sıra patilerindeki bezlerden koku bırakır. Tırmalama, tırnaklarını sağlık tutmalarına da yardımcı olabilir. Kediler genellikle tırmalarken pençelerini ve ön bacaklarını uzatırlar. Kediler aynı yeri tekrar tekrar tırmalamayı severler ve eğer seçtikleri yer sizin mobilyanızsa, bu durum hiç de iç açıcı olmayacaktır. Kedinizin tırmalama alışkanlıkları konusunda çok heyecanlı olmayabilirsiniz, ancak kedi dostlarımız için bu tamamen normal bir davranıştır.

Aslında, evcil hayvanınızın mutlu olmasını istiyorsanız, bir şeyleri tırmalamasına engel olmamalısınız - sadece sizin için değerli olmayan bir şeyi tırmaladığından emin olun. İşte burada kedi tırmalama direkleri devreye giriyor. Kedinizin mobilyalarınızı veya ahşap eşyalarınızı mahvetmesine izin vermek yerine, onları değerli eşyalarınızdan daha fazla cezbedecek bir şey verin. En iyi kedi tırmalama direkleri, kediniz için ilginç olacak şekilde tasarlanmıştır.

Kedinizi Tırmalama Direğine Nasıl Alıştırırsınız?

Stres Pençelerini Tanımlamak

Kediler bazen stresli olduklarında tırmalarlar ve o zaman mobilyanız kedi tırmığına epey bir maruz kalabilir. Tam da bu noktada stresin kaynağını belirlemek önemlidir. Başka bir kedi, başka bir evcil hayvan (genellikle bir köpek) veya kediyi korkutan bir çocuk olabilir.

Öte yandan, gürültülü bir ev aleti ya da uçak veya araba alarmları gibi evin dışından gelen bazı sesler olabilir. Mümkün olduğunca stres kaynağını ortadan kaldırın veya en aza indirin. İkinci bir tırmalama direği de sağlayın.

Birden fazla kediniz varsa, her birine ayrı bir tırmalama direği sunmak her zaman için iyi bir fikirdir.

Tırmalama Direği

 Tırmalama direkleri, egzersiz ve oyun motivasyonu olmadan, tembel ve aşırı kilolu ev kedileri için özellikle önemlidir.

Bir kedi tırmalama direğine sahip olmak:

•  Kedinizin tırnaklarını sağlıklı tutmaya,

•  Çeşitli kaslarını esnetmesine,

•  Kedinizin yeteneğini ve gücünü korumaya yardımcı olur.

Kediler ne tür tırmalama direklerinden hoşlanır?

Colleen Wilson DVM ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma hem kediyi hem de sahibini mutlu etmek için ne tür bir tırmalama direği sağlamamız gerektiğini söylüyor. Daha önceki araştırmalar, kedilerin sağlandığında tırmalama direkleri kullanacağını, ancak kedilerin tercih ettiği direklerin türünü önemsemediğini buldu.

Yeni çalışma hem tırmalama direği türlerinin hem de pozitif takviye kullanımının, kedilerin mobilyalarınızı tırmalamasını önlemenin önemli yolları olduğunu öne sürüyor.

Bilim adamları şu sonuca varıyor: "Bir kedi sahibine uygunsuz tırmalamayı önlemeye yardımcı olması için tavsiye edilecek ideal tırmalama direği, altlık olarak ip içeren, dik dikey, 90 cm veya daha yüksek, iki veya daha fazla seviyeli ve taban genişliği 60 ile 90 cm arasında olan bir tırmalama direğidir.”

Kediniz İçin Doğru Tırmalama Direğini Bulmak

Farklı türde kedi tırmalamaları mevcuttur, bu nedenle kediniz için doğru olanı bulmak daha bir önem taşır. Örneğin, dikey bir direk seçerken, kedinizin uzanabileceği kadar uzun olmalı ve yine de tırmalamak için ideal alanı olmalıdır.

Bazı kediler yatay direkleri tercih ederler, çünkü bunlar en yaygın olarak kedinizin tırmalamaya alışık olabileceği yere yerleştirilir, bu onları tırmalama pedini kullanmaya teşvik etmenin iyi bir yoludur.

Mevcut farklı dokular da bir fark yaratabilir, bazı kediler daha yumuşak, karton benzeri bir malzemeyi tercih ederken, diğerleri güçlü bir ip dokusunu tercih eder.

Kediniz Tırmalarken Onu Azarlamayın!

Kedilerini uygunsuz bir yeri tırmaladığını gören çoğu insan ya onu azarlar ya da alıp başka bir yere götürür, ancak bu stratejilerin hiçbirinin tırmalama davranışı üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını söylemek mümkün. Bununla birlikte, insanlar kedilerini tırmalama direğini kullandığı için ödüllendirdiyse, uygunsuz tırmalama sorunu yaşama olasılıkları önemli ölçüde daha azdır.

Bu sonuçlar, kediniz uygunsuz bir yeri tırmalıyorsa, iki şey yapmanız gerekir. Her şeyden önce, mevcut tırmalama tırmalama direğini iyi bir noktaya (daha önce sıklıkla tırmaladığı bir eşyanın yanı) iyileştirin.

Kedilerin bireysel tercihleri ​​olsa da üzerinde farklı seviyelere sahip bir kedi tırmalama direği oldukça idealdir. İkinci olarak, kediniz direği tırmaladığında, ona ödül maması veya ıslak mama gibi bir şey verin.

Sıkça sorulan sorular

Kedimin neden tırmalama direğine ihtiyacı var?

Kediler, birkaç nedenden dolayı doğal tırmalama dürtüsüne sahiptir. Tırnaklarını törpülemeleri ve onları temiz tutmaları için iyi bir yoldur. Kedilerin patilerinde de koku bezleri vardır, bu nedenle sıklıkla tırmalama isteği duyarlar. Tırmalama, heyecanlandıklarında veya iletişim kurmak istediklerinde kendilerini şımarttıkları bir alışkanlıktır. Yemek saatinin geldiğini hatırlatmak veya selamlamak için de tırmalayabilirler. Tırmalama, kedilerin fazla enerjiyi yakmasına da yardımcı olabilir. Bir tormalama direğiniz olsun ya da olmasın, kediniz tırmalamak için bir şeyler bulacaktır - bu nedenle, kedi tırmalayıcıları veya kuleleri gibi tatmin edici malzemelerin olduğu bir yer düzenlemek en iyisidir. Değilse, duvarlarınızı veya mobilyalarınızı seçebilirler.

Kedimin çiğneme oyuncağına ihtiyacı var mı?

Bazı kediler, kemirmek için bir oyuncağa sahip olmaktan keyif alabilir. Kedinizin terlik gibi istenmeyen nesneleri kemirdiğini fark ederseniz, ona kedi çiğneme oyuncakları alın. Çoğu kedi, atmak ve kovalamak için oyuncaklara sahip olmayı sever. Kediler için peluş balık oyuncakları veya fare peluş oyuncaklar meraklı kedinizde avcılık içgüdülerini tetikleyebilir. Yavru kedilerin dişleri büyürken kemirmek için bir şeye ihtiyacı olabilir. Yavru kedi diş çıkarma oyuncakları, yavru kedileri yatıştırmak ve diş eti ağrılarının önüne geçmek için harika bir seçenek olabilir.

Karton kaşıyıcılar kedim için iyi mi?

Mukavvanın en büyük yararlarından biri, kedinizin tırnaklarının içine sıkışma olasılığının düşük olmasıdır. Bazen kalın ip veya halı malzemesi takılabilir. Kedinizin seçimini yapabilmesi için farklı malzemelerden yapılmış birkaç farklı kedi tırmalama oyuncağı almak iyi bir fikirdir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.