Kedi Tuvaletleri

Toplam 98 ürün listelendi.
Yarın Kapında
Yarın Kapında teslimat saatleri dışındasın.
Sırala
Varsayılan Sıralama
Yeniden Eskiye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Puana Göre
Kategori :
98

Kedi Tuvaletleri

Eve yeni bir yavru kedi getirmek, herhangi bir kedi severin hayatında unutulmaz ve heyecan verici bir olaydır. Ancak sevincinizin şiddete dönüşmesini istemiyorsanız, o sevimli tüylü arkadaşınızı bir an önce eğitmeniz gerekecek. Kedinizin tuvalet kabını kullanmaya başlamasına yardımcı olacak ipuçları bulabilir ve kedinizin kum kutusunu temiz tutmanın daha pratik yöntemleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İdeal olarak, kedinizi eve getirdiğiniz gün bir tuvalet kabı ile tanıştırmalısınız. İyi haber şu ki, bir kedinin tuvalet kabını kullanmasını sağlamak genellikle zor bir iş değildir. Kediler düzenli hayvanlardır ve dışkılarını gömmek için güçlü bir içgüdüleri vardır. Kedi tuvaleti evinizin sessiz ve karanlık bir yerine yerleştirilmelidir. Topaklanan kedi kumu ise temizliği kolaylaştırdığı için en çok tercih edilen kum türüdür.

Kedinizin beğendiği ve kullanacağı bir tuvalet kabı bulmak için farklı türler denemeniz gerekebilir. Bir yavru kediyi eğitirken, kedinin kokusunu alabilmesi ve kutuyu tuvalete gitmekle ilişkilendirebilmesi için tuvalet kutusuna az miktarda idrar ve dışkı bırakın. Yavru kedi eğitildikten sonra tuvalet kutusunu gerektiği gibi tamamen temizleyebilirsiniz. Kedi tuvaleti seçiminde en önemli kıstaslardan biri de kedinizin yaşı ve büyüklüğüdür.

Eğer çok iri bir kediniz varsa üstü açık kedi tuvaleti veya yüksek girişli kapalı kedi tuvaleti seçmeniz gerekir. Daha ufak boyutlarda ya da yavru bir kediniz varsa da onlara uygun üretilmiş boyutta bir kedi tuvaleti tercih edebilirsiniz.

Kapalı Kedi Tuvaletleri

Tabii ki, yeni bir kedi için tuvalet eğitimi işin sadece yarısıdır. Kokuları azaltmak ve iki ayaklı sakinleri rahat ve evinizi temiz tutmak için tuvalet kutusunun bakımını yapmak başka bir zorluktur. Zaman alıcı olabilir, ancak kapalı kedi tuvaletini düzenli olarak temizlemek, kokuları ve atıkların birikmesini önlemenin kesin bir yoludur. Ayrıca evcil hayvanınızın sağlığına dikkat etmenizi sağlar.

Çoğu zaman, düzensiz banyo alışkanlıkları hastalığın ilk belirtisi olabilir. En az haftada bir kez tüm kutuyu boşaltın, kutunun kendisini temizleyin ve yeni kumla doldurun. Kapalı kedi tuvaletinin en altına kabartma tozu koyun. Sonra kedi kumu, başka bir kabartma tozu katmanı ve ardından daha fazla kum ekleyin. Kaliteli bir kedi kumu ve kabartma tozunu birleştirmek, güçlü bir koku yok edici formülü oluşturur.

Kapalı kedi tuvaleti almayı düşünüyorsanız eğer kokuyu hapseden ve hava filtreli bir kapak içeren bir kutu satın almayı düşünebilirsiniz. Kapalı kedi tuvaletini banyoya veya çamaşır odasına, kokuları emebilecek halı veya mobilya gibi şeylerden uzağa yerleştirin. Halı, mobilya, yastıklar ve perdeler kedi kokularını emebilir. Çamaşır odanıza elbise asarken dikkatli olun, çünkü sonunda kedi kokularını emebilirler!

Kapalı kedi tuvaletleri, kedilerin mahremiyetine izin verir. Ayrıca kokuları uzak tutmak için harika bir çözümdür. Ele almak istediğiniz sorunlara bağlı olarak, kapalı kedi tuvaletleri sizin için diğerlerinden daha iyi sonuç verebilir. Evcil hayvan ebeveynlerinin karşılaştığı en yaygın sorun, kedilerinin kutuyu gerektiği gibi kullanmamasıdır. Bu genellikle üstü kapalı bir kedi tuvaleti ile üstü açık bir tuvalet kutusu arasındaki farklardan dolayı değildir.

Tipik olarak, kedilerin tuvaletlerini kullanmamalarının asıl nedeni, tuvaletin yeterince temiz olmamasıdır. Kedinizin olmaması gereken yerlere idrarını yapmasının nedeni buysa, kendi kendini temizleyen kapalı kedi tuvaleti ürünleri listenizin başında olmalı! Kokuları gidermeye yardımcı olacak üstü kapalı bir kedi tuvaeti arıyorsanız, karbon filtreli bir tuvalet kabı bulun. Bu filtreler hoş olmayan kokuları emer ve evinizin kötü kokmasını engeller.

Açık Kedi Tuvaletleri

2012 yılında, Ross Üniversitesi Veterinerlik Okulu'ndaki araştırmacılar, açık ve kapalı kedi tuvaleti konusunu araştırmaya karar verdiler. Çalışmanın sonuçları, Journal of Feline Medicine and Surgery'de Nisan 2013'te yayınlandı. İki haftalık bir süre boyunca, tuvalet kabı ile herhangi bir sorunu olmayan 28 kedi üzerinde çalışıldı. Her kedinin hem açık hem de kapalı bir tuvalet kabına erişimi vardı. Araştırmacılar, her bir kutuda biriken atık miktarını ölçerek bir kedinin bir çöp kutusu türünü diğerine tercih ettiğini belirledi.

Çalışma, yüzde 70'lik bir oranın bir kutu türünü diğerine tercih etmediğini buldu. Çoğu kedi, her iki kutuyu da eşit olarak kullanmaktan memnundu. Az sayıda kedi bir tercih gösterdi, ancak ilginç kısım şu: dört kedi açık kutuları ve dört kedi de kapalı kutuları tercih etti. Merak ediyorsanız, Anekdot niteliğindeki kanıtlar bir yana, araştırmalar, kedilerin genel olarak tuvalet kutularının kapalı veya açık olup olmadığını umursamadığını gösteriyor.

Açık veya kapalı kedi tuvaleti kullanmak biraz da kedi ebeveynlerinin tercihine kalıyor esasında…

Elekli Kedi Tuvaletleri

Çoğu kedi doğası gereği eleme için toprak tipi bir yüzey kullanmayı tercih eder. Uygun ve çekici bir alt tabaka (malzeme) içeren bir tuvalet kabı sağlayarak, onu kullanmak için kedinin az da olsa eğitilmesi gerekecektir.

Tam bir kedi insanıysanız, elekli kedi tuvaleti evinizin demirbaşlarından birisidir. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı stil ve boyut ile tüm hane halkını memnun eden bir elekli kedi tuvaleti kolayca bulabilirsiniz.

Kedi Tuvaleti Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uygun kedi sağlığı bakımı sağlamak ve kazaları sınırlamak için, yavru kedinizi uyuduktan, yemek yedikten veya oynadıktan sonra onu tuvalet kutusuna koymak iyi bir fikirdir.

Yavru kedinizin yeri kazdığını veya tuvalet yapacakmış gibi başka belirtiler gösterdiğini fark ederseniz, onu hemen tuvalet kutusuna koyun. Başlangıçta, kedinizi evin kontrolünü serbest bırakmadan önce tuvalet kutusunu kullanmaya alışana kadar bir odaya kapatmak isteyebilirsiniz. Eviniz 2-3 katlı ise ya da çok büyükse birden fazla tuvalet kutusuna sahip olmak, yavru kedinizin kum kutusuna zamanında ulaşmasını sağlayacaktır.

Ayrıca birden çok kedi besleyenler için her kedi başına bir tuvalet kutusu bulundurması önerilir.

Kullanılabilir Alan

Başlangıçta yavru kedinin uygun büyüklükte bir tuvalet kabı ile küçük bir alanda olması en iyisidir. Kedi, kumuna kolayca erişilebildiği sürece tuvalet eğitimi için de bir o kadar az zaman harcarsınız. Kediyi herhangi bir süre kapalı tutacaksanız (örn. gün boyu çalışacaksanız), odada kum kutusu, su, mama, oyuncakları vb. kedinin tüm ihtiyaçlarının bulunduğundan emin olun. Kedi tuvaletinin yeri de aynı zamanda büyük önem taşır.

Çok ışık alan, sürekli uğranılan veya sesli bir ortamda olması tercih edilmez. Bunun yerine az ışık alan sessiz bir ortamda olması daha iyi olur.

Aynı şekilde kedi tuvaletinin bulunduğu alan da kedinin hareket kaabiliyeti açısından önemlidir. Ne çok dar ne de çok genişçe bir alan olması tavsiye edilmez.

Yükseklik

İlk olarak, kedi tuvaletinin boyutu, yavru kedi veya kedinin boyutuna göre belirlenmelidir. Çok küçük bir yavru kedi, daha kolay erişim için daha kısa (alt) kenarlı bir kutuya veya bir rampaya ihtiyaç duyabilir. Yavru kedi büyüdükçe, genellikle daha büyük bir kutu daha uygundur. Bazı sahipler, üzerlerinde kapaklı kedi tuvaletini tercih eder. Kedinin adım atarak açıklığı aşabileceğinden ve kedinin açıklığa sığamayacak kadar büyük olmadığından emin olmanız gerekir.

Kedi büyüdükçe, kutunun hala kedinin ihtiyaçlarını karşıladığından emin olun ve gerekirse boyutunu büyütün.

Kedi Tuvaletini Nereye Koymalıyım?

Kedi tuvaleti, kedinin kolayca erişebileceği, ancak ayak altından uzak bir yere yerleştirilmelidir. Sıkışık alanlardan kaçınmaya çalışın. Kedi, tuvaletini yaparken biraz mahremiyete ve sessizliğe sahip olmalıdır. Çamaşır ve ütü odası, kiler vb. alanlar sıklıkla kullanılır, ancak gürültülü bir yerse kedinizin rahatsız olmayacağından emin olun. Kedi tuvaletini temiz tutmanız için uygun bir alana koymaya çalışın. Tuvalet kabının hemen yanına yiyecek ve su kapları koymayın.

Evde köpek veya başka bir evcil hayvan varsa, tuvalet kabı kedinin rahatsız edilmeden tuvaletini yapabileceği bir yere yerleştirilmelidir

Kedi Tuvaleti Fiyatları

Kedi tuvaletleri model, boyur ve işlevselliğine göre farklı fiyatlarda ve kalitede karşınıza çıkabilir. Trixie, Ferplast, Catit ve Stefanplast gibi dünyaca ünlü markanın kedi tuvaleti ürününe bir arada ulaşabileceğiniz Petibom’da fiyat / performans karşılaştırması da yapabilirsiniz. Kedi tuvaleti alırken kedinizin yaşı, boyutu ve tuvalet alışkanlıklarını da göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz.

Örneğin üstü kapalı tuvaleti kullanmayı sevmeyen bir kediniz varsa üzeri açık kedi tuvaleti modelleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Sıkça sorulan sorular

Kediler için en iyi tuvalet hangisidir?

Kediniz için en iyi tuvalet kabı, alışkanlıklarına ve tuvalet davranışına göre değişebilir. Yardımcı kılavuzumuzla kediniz veya yavru kediniz için en iyi tuvalet kabını nasıl seçeceğinizi öğrenin.

Kediler için açık mı yoksa kapalı kum kapları mı tercih edilmelidir?

Açık bir tuvalet kabı alabilirsiniz tabi ama kapalı tuvalet kaplarında mahremiyetin daha ön planda olduğunu hatırlatalım. Hangi tuvalet kabının kediniz için en iyi olduğunu öğrenmek için bir veterinerden yardım alabilirsiniz.

Kedi tuvaleti nerede olmalı?

Kedilerin tuvaletlerini kumda veya toprakta yok etme içgüdüsü vardır ve tuvalet kabını kendilerini güvende hissettikleri sessiz, özel bir yerde kullanmayı tercih ederler.

Her kedi için kaç tane tuvalet kabı olmalı?

Genel kural, kedi başına bir tuvalet kabı, artı evin farklı yerlerine yerleştirilmiş ekstra bir kaptır. Kedigiller bölgeseldir ve mahremiyeti tercih ederler, bu da tuvalet kabının asla müsait olmadığını düşünürlerse başka yere yapmalarına neden olabilir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.