Kedi Ödül Maması

Toplam 119 ürün listelendi.
Yarın Kapında
Yarın Kapında teslimat saatleri dışındasın.
Sırala
Varsayılan Sıralama
Yeniden Eskiye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Puana Göre
Kategori :
119

Kedi Ödül Mamaları

Ödül mamaları kuşkusuz sadece kediler değil tüm evcil hayvanlar için olmazsa olmazdır. Olumlu davranışları pekiştirmek adına her kedi sahibinin ödül mamasını yavru döneminden yetişkinlik dönemi ve sonrasına kadar belirli ölçüde kullanması gerekir. Kedi ödül mamaları başta pozitif davranışların tekrarlanmasını ve devamlılığını sağlamak ve bu sayede yapmasını istemediğiniz davranışların önüne geçmek için tercih edilir.

Özellikle yavru döneminde başlayan eğitim süresince kedi ödül mamaları gerek veterinerler gerekse eğitmenler tarafından tavsiye edilir. Kedi ödül maması kategorisinde kediniz hangi dönemde olduğuna bağlı olarak çok sayıda farklı içerikli ürüne ulaşmanız mümkün. Farklı türlerde ve içeriklerde olan kedi ödül mamaları en çok da besin değerleri açısından farklılık gösterir. Kedinizin olumlu davranışlarını pekiştirmek bir yana damak tadını zenginleştirmek ve yeme keyfi yaratmak için de ödül maması tercih edebilirsiniz.

Ödül maması bir yana kediler bilhassa köpeklere göre genel olarak mama konusunda seçici hayvanlardır. Dolayısıyla hem normal mama hem de ödül maması seçerken kedinizin yeme alışkanlıkları ve damak zevkini ön planda tutmalısınız.

Nasıl ki köpekler ödül maması ile erken yaşta eğitilebilir ise sanılanın aksine kediler de eğitilebilir evcil hayvanlardır. Yavru döneminden yetişkinlik dönemine kadar olan süreçte ödül mamaları ile biraz daha fazla haşır neşir olabilirsiniz. Çünkü yavru kediler öğrenmeye eğitilmeye daha açıktır. Yapmasını uygun bulmadığınız davranışlarda kedilerinizi uyarabilir ve doğru olanı göstererek bu davranışlarını kedi ödül maması ile pekiştirebilirsiniz.

Yavru kedi eğitimi konusunda uzmanlaşan eğitmenlerin videolarını izleyebilir, ödül maması seçimi konusunda veterinerinizden yardım alabilirsiniz. Genelleme yapacak olursak, ödül mamaları kedilerin günlük tüketmesi gereken kalori miktarının %10’unu geçmemelidir.

Bunun yanı sıra alacağınız kedi ödül mamasının aşırı miktarda sodyum ve tuz içermediğine de dikkat etmelisiniz.

Özelliklerine Göre Ödül Maması Çeşitleri

Kedi ödül mamaları hem formlarına hem de içerdiği besin değerlerine göre çeşitlilik göterir. Tablet, sıv, fileto veya stick şeklinde olan kedi ödül maması bir noktada kedinizin damak zevki ve yeme alışkanlığına bağlı olarak da değişecektir. Bu anlamda yavru kedinizin eğitiminde tercih edeceğiniz ödül maması için tüm formlardan azar azar alarak kedinizin damak zevkini ve yeme tercihini keşfedebilirsiniz.

Ödül mamalarında en çok önerilen ise tek bir forma veya çeşide bağlı kalınmamasıdır. Elbette kedinizin özel olarak bir besine veya besinlere alerjisi varsa bunları içeren ödül mamalarından kaçınmanızı öneriyoruz.

Kedilerin yaşı, kilosu ve cinsiyetine göre de ödül maması seçiminiz değişkenlik gösterebilir.

1. Stick

Bildiğimiz çubuk formunda olan ve daha çok köpek ödül mamalarından aşina olduğumuz stickler kediler için de vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Köpeklerinki kadar sert bir formu olmayan yumuşak dokuya sahip stick kedi ödül maması gerek lezzeti gerekse görüntüsü itibariyle daha çok kedilerin ilgisini çekmeye odaklıdır. Genellikle çoğu kedinin hoşuna giden stick ödül maması kedilere en fazla günde bir, haftada ise 5 adet verilmesi gerekir.

Bunu şu şekilde hesaplamak daha kolaydır: Kedinizin günlük tüketmesi gereken kalori miktarının %10’unu aşmayacak şekilde kedi ödül mamalarından faydalanabilirsiniz.

İçerik olarak beyaz et, deniz ürünleri veya kırmızı et olan stick ödül mamasının aşırı miktarda tüketilmesi kedilerin sindirim ve diğer faaliyetlerini olumsuz şekilde etkileyebilir.

2. Tablet

Kedi tükürüğündeki bakteriler dişlerde birikir ve plak oluşumuna neden olur. Bu plaklar bir süre sonra dişlerde tartar oluşumuna neden olur. Ayrıca bir kedinin yeme alışkanlıkları ve kullandığı mama da dişlerini etkiler. Tablet formundaki mamalar bilhassa diş sağlığı için önem taşır. Bu ürünler, kedinizin dişlerini mekanik olarak temizleyen sert, pürüzlü bir dış katmana sahiptir. Ayrıca tablet şeklinde olan bu tür mamaların içeriğine göre kedilerin sağlığı üzerinde çeşitli olumlu etkileri de bulunmaktadır.

Mamanın içindeki dolgular genel olarak tüm kedilerin damak zevkine hitap eder ve tam da bu nedenle favorileri olur. İşlenmiş tabletlerin günlük alım miktarı, içeriğine bağlı olarak değişir.

Stick mamalardaki gibi tabletlerde de günlük kalori ihtiyacının %10’un geçilmemesi önerilir.

3. Sıvı

Son yıllarda popüler olan sıvı formdaki ödüller de kedilerin en sevdiği yiyecek türlerinden biridir. Sıvı formüller, süt tozu, kedilerin sağlığında önemli rol oynayan puding, krema veya yumuşak tahıllar gibi çeşitli formlarda olabilir. Kediler doğaları gereği çok su tüketen canlılar olmadığı için ileri yaşlarda çeşitli böbrek sorunları yaşayabilirler. Ancak sıvı formülde mama kullanmak kedinin ihtiyacı olan sıvıyı karşılayabilir.

Sıvı atıştırmalıklar doğrudan tüpten alınabilir veya günlük yiyeceklerinin üzerine eklenebilir. Bu oldukça sindirilebilir yumuşak yiyecekler, kedinin diyetinde tamamlayıcı bir rol oynar. Sıvı atıştırmalıklar, kedilerle olan sosyal bağın farklı bir boyutu olarak kabul edilmektedir.

4. Fileto

Kediler için beslenme zamanını gayet eğlenceli bir hale getiren fileto ödül mamaları, özellikle de lezzetli içerikleri ile öne çıkıyor. Etli ve tuzlu bir gıda tüketme isteğini fazlasıyla karşılayan fileto ödül mamaları en çok da içeriğindeki yüksek et oranıyla ilk tercih sebeplerinden biri oluyor. Hem kuru mama içerisine karıştırılarak hem de tek başına verilebilen filetolar aynı zamanda kedinizin yapmasını istemediğiniz davranışlarda uyarırken oldukça caydırıcı olabilir.

Kedilerin tüy sağlığını da destekleyen fileto ödül mamalarını kullanırken yine kedinizin günlük alması gereken kalori miktarının %10’unu aşmadığına dikkat etmenizde fayda var.

Faydalarına Göre Ödül Maması Çeşitleri

Kedi ödül mamaları içerik ve boyutlarına göre sınıflandırılabileceği gibi faydalarına göre de kategorize edilebilir. Kedilerin hem sağlığı açısından destekleyici hem de istenmeyen davranışlarda caydırıcı nitelikte olan ödül mamaları kedilerin yaşam kalitelerini artırır. Gerek ağız ve diş sağlığı gerekse tüy ve deri sağlığı için de olmazsa olmazlardan olan kedi ödül maması seçerken sağlıklı içeriklere sahip olması konusunda dikkat edilmesi gerekir.

Tüm bunlara ek olarak, hiçbir kedi rahatsızlığında ilaç niteliğinde kullanılmaması önerilir.

Kedi Ödül Maması Nasıl Seçilir?

Kedi ödül maması, patil dostlarımız; bilhassa yeme konusunda seçici olanlar için deneme yanılma yöntemi ile alınması gerekir. Kedi ödül maması seçmeden önce kedinizin alması gereken günlük kalori miktarı, günlük tükettiği mamanın içeriği, yaş aralığı, cinsiyeti, kilosu vb. etkenleri göz önünde bulundurmak gerekir. Örneğin aşırı yağlı veya yüksek kalorili ödül mamaları sadece kedinizin çok severek yiyeceği bir şeyden öteye gidemez.

Dengeli ve kaliteli içeriğe sahip ödül mamaları kedilerin severek yiyeceği mama olacağı gibi aynı zamanda deri ve tüy sağlığı, ağız ve diş sağlığı gibi konularda da olumlu yönde katkı sağlayacaktır.

Kedi Ödül Maması Çeşitleri

Kedi ödül maması çeşitleri genellikle içerik ve uygun kullanım için yaş grubuna göre değişmektedir. Fileto, sıvı formüller, tablet ve stick başta olmak üzere pek çok farklı kedi ödül maması bulunur.

Çubuk formundaki stickler, süt tozu, puding vb. formlarda olabilen sıvılar, tablet ve filetoların hepsi de kaliteli içeriğe sahip olduğu sürece oldukça seçici hayvanlar olan kedilerin damak zevkine hitap eder.

Kedi Ödül Maması Fiyatları

Kedi ödül maması fiyatları en başta çeşidine göre daha sonrasında içerik kalitesi ve miktarına göre değişkenlik gösterir. Daha yağlı, kalorisi yüksek ve içeriği kalitesiz kedi ödül mamaları haliyle diğerlerine göre daha uygun fiyatlı olabilir.

Ancak burada fiyat değil, ödül mamasının içeriği ve besleyici özellikleri ön plana çıkmalıdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.