Kapalı Kedi Tuvaleti

Toplam 33 ürün listelendi.
Yarın Kapında
Yarın Kapında teslimat saatleri dışındasın.
Sırala
Varsayılan Sıralama
Yeniden Eskiye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Puana Göre
Kategori :
33

Kapalı Kedi Tuvaleti

Kediniz hakkında hemen hemen her şeyi sevmenize rağmen, tuvalet konusu muhtemelen onlardan biri değil. Evinizin etrafında kedi kumları, kakaları ve üstü açık, her şeyin ortada olduğu bir kedi tuvaleti hem görüntü hem de sağlık ve hijyen açısından hoş olmayabilir. Kedi tuvaletini daha az göze batan hale getirmek için üstü kapalı bir tuvalet kabı tercih edebilirsiniz.

Kapalı kedi tuvaletinin en belirgin avantajı, dışarıdan bakıldığında temiz görünmesidir. Kapakların çoğu opaktır ve bazılarında kedilerin kapı olarak kullanması için açılır kapanır bir kanat bile vardır. Bazıları özellikle kedi tuvaleti gibi görünmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sizin için ideal olsa da kedi için itici olabilir. Ancak tuvaletin kirli olduğunu görmüyorsanız, kutuyu her gün temizlemeniz daha az olasıdır. Kapalı kedi tuvaletleri, açık olanlardan daha fazla kokuyu hapseder.

Petibom’da çeşit çeşit ve her biri farklı özelliklere sahip kapalı kedi tuvaletleri kokuları hapsetmeye ve bunların kabın çevresine yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Tuvaletini yaptıktan sonra agresif bir şekilde gömme ve kazıma eylemlerinde bulunan kedilere sahip ebeveynler daha çok kapalı kedi tuvaleti tercih eder.

Üstü açık olmayan bir kedi tuvaleti kullanıcısı iseniz, kötü kokuyu içeride hapsettiği için davlumbaz eklemenin daha sık temizlik gerektirebileceğini göreceksiniz, bu nedenle ek havalandırmalı bir model almak isteyebilirsiniz.

Kapalı Kedi Tuvaletinin Avantajları

Çoğu kapalı kedi tuvaleti sert plastik malzemeden üretilmiştir. Üstleri yuvarlatılmış (kubbe benzeri) veya kare kenarlı olabilirler. Bu tuvalet kapları oldukça dayanıklıdır ve açık olanlara kıyasla çatlama veya kırılma olasılığı daha düşüktür. Bu tür tuvalet kabının bir başka yararı da kedilerin yanlarında büyük miktarlarda kum taşıma olasılığının daha düşük olmasıdır.

Daha önce kedi kumunu sert zeminlerden veya halılardan süpürmek zorunda kaldıysanız, bunun ne kadar can sıkıcı olabileceğini bilirsiniz. Tuvaleti temizlemek için genellikle üst kısmını veya kabın ön kapağını çıkarmanız gerekir.

Daha sonra içindeki topakları kedi kumu küreği ile toplayabilir, kirli çöpleri toplayabilir veya yeni kum koyabilirsiniz.

Kapalı kedi tuvaletini temizlemek açık olana göre biraz daha zor olsa da bu tür tuvaletlerin diğer faydaları onları birçok kedi sahibi için güvenilir bir seçim haline getirir.

Neden Kapalı Kedi Tuvaleti Tercih Etmelisiniz?

1. Kötü Görünüm Ortadan Kalkar

Bir kedi sahibinin kapalı kedi tuvaleti seçmesinin birçok nedeni vardır. Bu sebeplerin en başında tuvaleti onların görüş alanından uzak tutmaktır. Kedinizi ne kadar severseniz sevin, kedi tuvaletinin evin etrafında bulundurmanın pek de çekici olmadığını bilirsiniz. Ev dekoruna uyum sağlayacak şekilde tasarlanmış güzel bir tane alabilirsiniz, ancak günün sonunda bu sizin kedinizin tuvaletidir ve kimse onu görmek istemez.

Bu nedenle bugün piyasada çok daha fazla yaratıcı kedi tuvaleti seçeneği var. İsterseniz, dolaplara, sehpalara, masalara, komodinlere ve daha fazlasına benzeyen kapalı kedi tuvaleti alabilirsiniz.

2. Kötü Kokular Azalır

Muhtemelen kediniz tuvaletindeki işini bitirdikten sonra içeri süzülen idrar veya dışkı kokularına alışmışsınızdır. Ne yazık ki, kedi idrarı, üre adı verilen yüksek miktarda metabolik bileşik sayesinde kötü bir şekilde zararlıdır. İnsanlarda da üre var ama tuvalete gitmemiz bittiğinde sifonu çekiyoruz. Kedilerin öyle bir lüksü yok. Ürede zamanla salınan amonyak ve diğer kimyasallar vardır ve bu da inanılmaz kötü bir kokuya neden olur.

Feromonların ve hatta kedi dışkılarının yanı sıra tuvaletin kendi kokusuyla birleştiğinde daha da kötü bir hal alır. Kedi dışkısından bahsetmişken, ister taze ister birkaç saatlik olsun, bir süre içini solumak zorunda kalırsanız kesinlikle mide bulantısına neden olur. Ne kedi idrarı ne de kedi dışkısı başlı başına toksik olmasa da bu atıkların olduğu bir ortamda bulunmak sağlıklı değildir.

Kedinizin tuvaletini iyice temizlemezseniz (ve kutunun kendisinden bahsediyoruz, sadece topakları çıkarmaktan değil), kokuların evin her yerine yayılabileceğini bilin. Kapalı kedi tuvaleti ile kenarları ve çatısı ile kedi dışkısının kokusunu biraz daha iyi kontrol etmek mümkündür.

NOT: Kokuyu kapalı kedi tuvaletinin içinde tutmanız demek, kedinizin ekstra kokulu bir tuvalet kullanması gerekecek demektir. Bu nedenle her ne kadar kapalı kedi tuvaleti kullanıyor olsanız da her gün ya da iki günde bir temizlemeye özen göstermelisiniz

3. Kediye Mahremiyet Duygusu Sağlamak

Muhtemelen kedinizin hiç utanması yokmuş gibi hissediyorsunuz. Günlük rutininizi sürdürürken sizi izlemekten tam olarak utanmıyorlar ve onların da kendi günlük rutinini gerçekleştirmesini izleseniz de pek umurlarında değil gibi görünüyor. Aslında durum tam olarak böyle değil.

Muhtemelen bu kadar çok evcil hayvan sahibinin açık olanlar yerine kapalı kedi tuvaletini tercih etmesinin bir nedeni budur. İşlerinin ortasında kedilerini istemsizce izlemek ve rahatsız etmek istemiyorlar. Kapalı kedi tuvaleti ile bu risk azalır.

Tuvaletini yapmak için muhtemelen kapalı bir ortamı tercih eden bazı kediler var mı? Evet. Yine de kesinlikle bir zorunluluk değil.

Aslında, kedi için çok daha önemli olan şey, tuvaletine rahatlıkla girip çıkabilmelerin, her daim temiz olmasını i ve içeride kapana kısılmış hissetmemelerini sağlamaktır.

Kapalı Kedi Tuvaleti Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Temizlik

Kedi tuvaletini kapalı olduğu için görmüyorsanız, gerçekten kokmaya başlayana kadar temizlemek aklınızın ucundan geçmeyebilir. Kutuyu günde en az bir kez, kaç tane kedi tuvaleti ve kediniz olduğuna bağlı olarak bazen daha fazla ve bazen daha az temizlemelisiniz. Kapalı veya açık bir kedi tuvaletine sahip olup olmadığına bakılmaksızın.

Temizlik konusunda titizseniz ve kedinizin ihtiyaçlarına dikkat ediyorsanız, evinizin kedi dışkısı gibi kokmasını önleyebilmelisiniz. Unutmayın, kediniz, çok kirliyse tuvaletini kullanmak istemeyebilir. Onlar için temiz ve kullanışlı tutmak için kutunun gözden uzak olduğundan, ancak unutabileceğiniz kadar gözden uzak olmadığından emin olun.

2. İçinde kapana kısılmış hissetmemek

Kediler genellikle tüylü vücutlarını sıkıştırabilecekleri her yere sığacak şekilde kıvrılmaktan hoşlanırlar. Bu bazen bir çamaşır sepeti bazense ufacık bir kutu olabilir. Kendi başlarına klostrofobik olmasalar da bu demek değildir ki her kedi tuvaletinde mutlu olacaklar. Kedinizin boyutu, yani büyüklüğüne göre bir kapalı kedi tuvaleti seçmeniz çok önemlidir. Sadece boyları kadar değil, minimum kendilerinin 1,5 – 2 katı büyüklükte olmalıdır.

İçerisinde etrafında dönme, kazma, gömme vb. eylemleri rahatlıkla gerçekleştirebilmeliler. Yukarıdaki riskler nedeniyle tuvaletini kullanamayacakmış gibi hisseden bir kedi, evin başka yerlerine tuvaletini yapmaya başlayabilir. Sağlıklı ve mutlu bir kediniz varsa, standart veya üstü kapalı bir kedi tuvaletine sığmakta hiçbir sorun yaşamamalıdır.

Daha büyük ırklar veya aşırı kilolu kediler için tuvalet kabı kullanımı sorun yaratabilir. Kedinizin tuvaletine sığmasını sağlamak için kedinin uzunluğunu ölçün ve ardından bundan en az bir buçuk kat daha büyük bir kutu alın. Daha küçük bir kedi tuvaleti almaktan daha büyük bir kedi tuvaleti almak her zaman daha iyidir. Kediniz tuvaletine girip çıkmakta zorlanıyorsa, onun için çok küçük olduğunu bilirsiniz.

Ayrıca, rahatsızlıklarını ifade etmek için kutunun içinde veya çevresinde ses çıkarabilirler.

Peki, Kediler Kapalı Kedi Tuvaletini Sever mi?

Baştan beri merak ettiğiniz soruyu cevaplamanın zamanı geldi: Kediler kapalı kedi tuvaletini açık olanlardan daha mı çok sever? Kapalı kedi tuvaletlerinin dezavantajları olsa da (daha fazla yer kaplaması, kedinin kapana kısılmış hissetme potansiyeli), birçok kedi bunları kullanır. Bazı ilginç verilere bakalım. İşte Journal of Feline Medicine and Surgery'den Ross Üniversitesi Tıp Fakültesi ile yapılan ve 2013 baharında yayınlanan bir araştırma.

Kedilerin hangisini daha çok sevdiğini bilmek istediler. İki hafta boyunca, araştırmaya 28 kedi katıldı ve hem açık hem de kapalı kedi tuvaletleri araştırmaya dahil edildi. Araştırmacılar, kullanım sıklığını test etmenin yanı sıra, ağırlık kaybı ve miktarını da incelediler.

Kedilerin çoğu (yüzde 70) bir kutuyu diğerinden daha çok beğenmiş gibi görünmüyordu. Kalan yüzde 30, dört kedinin açık kedi tuvaletini daha fazla, diğer dört kedi ise kapalı kedi tuvaletini daha fazla kullandı.

Araştırmacılar, "kutular yeterince temiz tutulursa (yani günde minimum bir kez temizlik), çoğu kedinin her iki tuvalet tipini de tercih edebileceği sonucuna vardılar.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.