Yaşlı Köpek Yaş Maması

Toplam 1 ürün listelendi.
Yarın Kapında
Yarın Kapında teslimat saatleri dışındasın.
Sırala
Varsayılan Sıralama
Yeniden Eskiye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Puana Göre
Kategori :
1

Yaşlı Köpek Yaş Maması

Kaliteli köpek maması, yaşı ne olursa olsun her köpek için önemlidir. Ancak tüylü arkadaşınızın beslenme alışkanlıkları ve beslenme ihtiyaçları yaşlandıkça değişebilir.

Yaşlı bir köpeğiniz varsa, yaşlı köpek yaş mamasının neden önemli olduğu, yaşlı köpek mamasına ne zaman geçileceği ve diğer önemli konular hakkında bazı sorularınız olabilir. İşte kıdemli yaşlı köpek yaş maması hakkında sorabileceğiniz bazı soruların cevapları.

Köpek arkadaşlarımız yaşlandıkça, kendilerini farklı beslenme ihtiyaçları ve hatta tatları ile bulmaları muhtemeldir. Köpekler için beklenen yaşam süreleri, cins ve boyuta göre değişir. Genel bir kural olarak, küçük köpeklerin 15-20 yıl yaşaması beklenirken, daha büyük köpekler genellikle 12 ila 15 yaşları arasında yaşar.

Daha büyük köpekler daha hızlı yaşlanır ve 6 yaşına geldiklerinde "yaşlı" olarak kabul edilirken, küçük köpekler genellikle yaklaşık 8 yaşında orta yaşa geçer.

Yaşlı Köpek İçin Yaş Mama Gerekli mi?

Evet! Köpekler yaşlandıkça, gençken sahip olmadıkları özel beslenme gereksinimlerine sahip olurlar. Üst düzey bir yaşlı köpek yaş maması, köpeğinizin onu oyunun zirvesinde tutmak için ihtiyaç duyduğu besinsel faydayı almasını sağlamaya yardımcı olabilir. Bu faydalar şunları içerir:

Kas kütlesini ve bağışıklık sistemi gibi temel vücut fonksiyonlarını desteklemeye yardımcı olan temel amino asitleri sağlayan proteinler

Olgun, aktif bir yaşam tarzını desteklemeye yardımcı olmak için kontrollü yağ ve protein seviyeleri

Sağlıklı sindirimi desteklemek için yumuşak lif karışımı

Beyin, cilt ve eklem sağlığını korumaya yardımcı olmak için doğal kaynaklı Omega 3 ve 6 Yağ Asitleri

Yüksek kaliteli protein, yaşlı köpekler için başka bir nedenden dolayı da önemlidir. Köpekler yaşlandıkça, her yıl biraz kas kaybetme eğilimindedirler.

Bu nedenle bazı veteriner hekimler, yaşlı köpeklerin yaşlandıkça daha fazla proteine ​​ihtiyaç duyabileceğine inanmaktadır. Yüksek kaliteli bir köpek yaş maması sağlamak, sağlıklı kasları korumanın mükemmel bir yoludur.

Bir Köpek Ne Zaman Yaşlı Olarak Kabul Edilir?

Köpeklerin olgunlaştığı yaş cinsin büyüklüğüne göre değişir: köpek ne kadar büyükse, köpeğiniz o kadar çabuk olgunlaşır. Genel olarak, köpeğinizi aşağıdaki yaşlarda olgun bir köpek olarak düşünebilirsiniz:

Büyük ve dev ırklar (23 kg üzerinde): 5-6 yaş

Orta boy ırklar (yaklaşık 9 – 23 kg): 8-10 yaş

Küçük ve oyuncak ırklar (9 kg’nin altında): 10-12 yaş

Yaşlı Köpeklerin Egzersize İhtiyacı Var mı?

Düzenli egzersiz, köpeğinizi aktif tutmanın ve çevredeki tüm manzara ve kokularla onu uyarmaya yardımcı olmanın harika bir yoludur. Yürüyüşler, getirme ve hatta evin etrafında biraz koşmak, köpeğinizi harekete geçirmenin harika bir yoludur.

Ayrıca, köpeğinizi onları nasıl çıkaracağını bulmaya teşvik eden çok sayıda eğlenceli bulmaca ve ödüllü oyuncaklar da vardır. Bu oyuncaklar aynı zamanda harika bir zihinsel uyarım olabilir.

Hatırlatma:

En iyi arkadaşınız son zamanlarda çok aktif değilse, yavaş başladığınızdan ve daha fazla oyun zamanına adım attığınızdan emin olun. Örneğin beş dakikalık bir aktivite ile başlayın, yürüyün veya getir oyunu oynayın ve rahat olduğu, ayak uydurduğu sürece birkaç günde bir beş dakika ekleyin.

Yaşlı Köpeklerde Kilo Kontrolü

Sağlıklı bir kilo, tüm yaşam evrelerinde önemlidir, ancak yaşlı bir köpek için daha da önemlidir. Fazla kilolu olmak köpeğiniz üzerinde ek stres yaratır ve onu yavaşlatabilir veya aktivitesini sınırlayabilir. Köpeğiniz fazla kiloluysa, eskisi kadar aktif değilse, köpeğinize verdiğiniz yaş mama miktarını azaltmanız gerekebilir.

Yaşlı Köpeklerde İştah Azalırsa…

Yaşlı köpekler çeşitli nedenlerle iştahlarını kaybedebilir. Bunun bir nedeni, diş sorunları veya çene sorunları yaşayabilmeleridir. Bu durumda, köpek mamasını çiğnemesi kolay ve tereddütlü yiyenleri cezbedecek kadar lezzetli beslemek isteyeceksiniz.

Yaşlı köpeklerin iştahsızlık yaşaması nispeten normaldir. Ani iştah kaybının nedenleri ise kesinlikle araştırılması gerekir; köpeğiniz gastrointestinal problemlerin neden olduğu basit mide bulantısından veya kanserin etkilerinden mustarip olabilir.

Yaşlı köpeğiniz aniden açıklanamayan bir iştah kaybı göstermeye başladıysa, veterinerinizle konuşmanız ve diş hastalığı, diyabet, böbrek hastalığı veya kanser gibi potansiyel olarak ciddi nedenleri ekarte etmesini sağlamanız en iyisidir.

İştah kaybının nedeni olarak ciddi tıbbi durumlar ekarte edildikten sonra, dikkate alınması gereken başka bir yol en basit yoldur - belki de köpeğiniz normal yemeklerinden bıkmıştır. Köpeğinizin kuru mamasına tavuk suyu, biraz su veya az miktarda yaş mama eklemek onu daha çekici hale getirebilir.

En İyi Yaşlı Köpek Yaş Maması

Artık yaşlı köpeğinize değişen beslenme ihtiyaçlarını destekleyen bir mama vermenin ne kadar önemli olduğunu bildiğinize göre, ihtiyaçları için doğru formülü bulmanın zamanı geldi.

Bu yemek lezzetli olmalı, yemesi kolay olmalı ve tüylü arkadaşınızın uzun ve mutlu bir yaşam sürmesine yardımcı olmak için gerekli tüm besinsel faydaları sağlamalıdır.

Köpeğinizin daha az koştuğunu, daha yavaş hareket ettiğini, merdivenlerden kaçındığını veya tereddüt ettiğini ve atlamadığını fark ederseniz, ona takviye ve vitamin vermeyi düşünebilirsiniz.

Bu, günlük olarak kullanıldığında, bileşenlerin benzersiz bir kombinasyonu aracılığıyla kalça ve eklem desteği sağlamaya yardımcı olabilir. Köpeğinizin yaş mamasına lezzetli bir katkı sağlamak için az miktarda et suyu ile kolayca karıştırarak içerisindeki tanecikleri ezebilirsiniz.

Yaşlı Köpek Yaş Maması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaşlı köpekler için en iyi köpek mamasını belirlerken göz önünde bulundurulması gereken iki önemli nokta vardır. Birincisi, kaloriyi düşük tutmaya çalışmaktır. Tıpkı insanlarda olduğu gibi, bir köpeğin metabolizması yaşlandıkça yavaşlar.

Obeziteyi önlemek için, yaşlı köpeklerin gereğinden fazla yemek yemediğinden emin olmak önemlidir! İkincisi, beslenmelerinin yüksek lifli seçenekler içerdiğinden emin olmaya çalışmaktır.

Kabızlık kendi başına ağrılıdır ve yeterince şiddetli hale geldiğinde daha fazla gastrointestinal sorunlara yol açabilir; gastrointestinal sağlığı korumak, yaşlı köpekler için yaygın bir engeldir, bu nedenle yaşlı köpekler için en iyi yaş mama, sağlıklı ve düzenli kalmalarına yardımcı olmak için bol miktarda lif içerir.

Yaşlı Köpekler İçin En İyi Yaş Mama Hangi Sağlık Sorunlarını Önlemeye ve Tedavi Etmeye Yardımcı Olur?

Diyabet, böbrek yetmezliği veya karaciğer hastalığından mustarip olan yaşlı köpekler, durumlarını kontrol altında tutmaya yardımcı olacak özel beslenmelere ihtiyaç duyar.

Köpeğiniz hastaysa ve beslenmesinin etkisinden endişe ediyorsanız, köpeğinizin maması hakkında bir veterinere danışmak en iyisidir.

Kalp hastalığı riski yüksek olan veya yüksek risk altında olan köpekler, kilolarını düşük tutmaya yardımcı olan düşük kalorili yaşlı köpek yaş mamalarından yararlanır; bu anlamda düşük sodyumlu tarifler tercih edilir.

Diyabetik veya diyabet öncesi yaşlı köpek sahiplerine, mamanın emilimini yavaşlatan köpek maması seçmelerini önerir. Bu özel diyabetik diyetler, kan şekerini daha yavaş yükseltme ve diyabetli köpeklerde sağlıkla ilgili ciddi komplikasyonların oluşma olasılığını azaltma eğilimindedir.

Bu beslenme stilinde yağ çok düşük ve lif açısından son derece yüksektir. Yaşlı köpeğiniz için yaş mama önerileri sağlayabilecek veterinerinizle konuşmanızı öneririz.

Birçok yaşlı köpek yaş maması markası, standart köpek mamasından daha yüksek kaliteli protein kaynakları eklemeye özen gösterir; bu, yaşlı köpeklerin yaşlanan böbreklerini gereksiz yere zorlamadan sağlıklı bir vücut ağırlığını korumasına yardımcı olur.

Daha önce belirtildiği gibi, kabızlık yaşlı köpekler için yaygın bir sorundur, yaşlı köpekler için en iyi köpek mamasında bulunan yüksek miktarda lif, kabızlığı önlemeye ve bağırsak hareketlerini düzenli tutmaya yardımcı olur. Köpeğiniz altın çağına ulaştığında ihtiyaçlarının nasıl değiştiğini anlamak zor olabilir.

Köpek maması endüstrisinde (ve evcil hayvan sahipleri arasında) birçok yanlış anlama var:

1. Yaşlı köpeklerin daha az değil, daha fazla proteine ​​​​ihtiyacı vardır

Yaşlı köpek mama içeriklerine bir göz atın ve muhtemelen "Düşük protein!" kelimelerini göreceksiniz. Evet, bu bir numaralı yanlış anlamadır.

Uzun süredir, proteinin yaşlı köpeklerde böbrek hastalığına yol açacağına dair yaygın bir yanılgı vardı, oysa yaşlı köpeklerde böbrek hastalığına aslında fosfor neden oluyordu.

Bu iki bileşenin biraz karıştırılmasının nedeni, bazı köpek mamalarında protein kaynağının saf et yerine öğütülmüş bütün hayvan karkaslarından gelmesidir (evet, bu endişe verici olmalı - birçok "bütçe" için durum böyledir.

Öğütülmüş kemik fosfora katkıda bulunurken et proteine ​​katkıda bulunur. Gerçek şu ki, köpeklerin yaşlandıkça hareketlilik ve güçlerini koruyabilmeleri için yüksek proteinli bir beslenmeye ihtiyaçları vardır.

2. Yaşlı köpekler için yumuşak dokulu köpek maması daha iyidir

Hepimiz kuru mamanın dişleri temizlemediğini biliyoruz. Ve yaşlı köpekler için, diş sorunları nedeniyle sert yiyecekler özellikle zor olabilir.

Yaşlı köpeğiniz ister zamanla dişlerini kaybetmiş, ister daha az enerjiye sahip olsun, isterse tüm yaşamları boyunca sahip oldukları tam diş yapısına sahip olsun, yumuşak bir yaş mama yaşlı köpeğin çenesi ve sindirim sistemi için daha kolaydır.

3. Yaşlı köpeklerin ek besinlere ihtiyacı vardır

Azaltılmış yiyecek alımını ve iştah kaybını hesaba katmak için, yaşlı köpek yaş mamasının bol miktarda vitamin içermesi önemlidir.

Bu nedenle yaşlılar, büyüyen yavru köpekler kadar doyurucu vitamin karışımlarına sahip olmalıdır. Üst düzey bir köpek yaş mamasında, vücuttaki iltihabı teşvik etmek yerine azaltan iltihap önleyici yiyecekler aramak isteyeceksiniz.

Balık tarifleri veya balık yağı içeren herhangi bir şey, yaşlı köpeklerin üzerinde başarılı olduğu anti-inflamatuar gıdaların harika örnekleridir.

4. Porsiyonlar aktiviteye özeldir, yaşa özel değil…

Bir köpeğin ne zaman yaşlı olduğu ve yaşlı köpek mamasına geçmesi gerektiğine dair araştırma yapmalı, gerektiğinde veterinerinize danışmalısınız.

Bunlar yüksek protein, yumuşak gıda ve yüksek besin değerleri ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak için önemlidir.

Daha büyük ırklar için, yaşlı köpek mamasına geçme süresi yaklaşık 7 ila 8 yıl ve daha küçük köpeklerin yaşı 11 yıla yakındır. Bununla birlikte, porsiyonlar yalnızca köpeğinizin aktivitesi değiştikçe değişmelidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.