Kısırlaştırılmış Köpek Maması

Toplam 2 ürün listelendi.
Yarın Kapında
Yarın Kapında teslimat saatleri dışındasın.
Sırala
Varsayılan Sıralama
Yeniden Eskiye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Puana Göre
Kategori :
2

Kısırlaştırılmış Köpek Maması

Sevimli dostlarımızın beslenmesi için onların yaşına, ırkına ve kilosuna uygun mamalar tercih ediyoruz. Peki ya kısırlaştırdıktan sonra aynı mamaya devam edebilirler mi? Nasıl ki kedi ve köpeklerde, anne ve yavrulara özel mama tercih ediliyorsa kısır hayvanlar için de özel mama alınması gerekir.

Kısırlaştırma işlemi tıpta ve veterinerlikte sterilisation veya sterilization olarak adlandırılır. Bu yüzden kısırlaştırılmış mamalarının üstünde sterile ibaresini görebilirsiniz. Bu ifade mamanın steril yani mikroplardan arınmış olduğu anlamına gelmez.

Steril mama kısırlaştırılmış köpeklere uygun mama anlamındadır. Bu da besin değerlerinin uzmanlar tarafından kısırlaştırılmış köpeklere göre tasarlandığı anlamına gelir.

Kısırlaştırılmış köpek maması yağ ve tuz oranları düşük ama besleyici, kilo alımının önüne geçecek ve böbreklerle idrar yollarının hassasiyetine uygundur. Steril mamalar olarak da karşımıza çıkan kısırlaştırılmış köpek mamaları operasyondan sonra kullanılmaya başlamalıdır.

Farklı ırklara ve büyüklüklere uygun çeşitleri köpeğinizin kısırlaştırıldıktan sonra ihtiyaç duyduğu beslenme şekline uygun yapılır. Kısırlaştırılmış köpek mamaları sayesinde köpeğinizin doğru kiloda sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürmesini garanti altına alabilirsiniz.

Kısırlaştırılmış Köpek Maması Özellikleri

Kısırlaştırılmış köpek mamaları yani steril mamaları kısırlaştırma operasyonundan sonra köpeğiniz için kullanmanız gereken mamaları kapsar. Dişi ve erkek köpeklerin kısırlaştırılması (female – male sterilization) farklı prosedürler olarak uygulanır.

Köpeğin üreme yetisini sonlandıran bu prosedür daha ağır başlı ve sakin, kızışma dönemi olmayan uzun ve sağlıklı bir yaşam vaat eder.

Bu operasyonun ardından da köpeğinizin nasıl ki ırk, cins, kilo ve yaşına uygun mama kullanmanız gerekiyorsa kısırlaştırılmış köpek mamasına geçme zamanı gelmiş olur. Kısırlaştırılmış köpek mamaları mikroplardan arınmış anlamında kullanılan steril sözcüğü ile ilişkilendirilebiliyor.

Ancak buradaki steril kısır manasındadır ve mikroplardan arınmış bir mama söz konusu değildir. Steril mamalar özel formülleri ile köpeğin ihtiyaçlarını karşılarken aşırı kilo alınmasına engel olarak şekilde düşünülürler.

Kısırlaştırılmış evcil hayvanların aşırı kilo kazanma ve üriner sistem hassasiyeti gibi durumlara meyilli olması bu mamalara ihtiyacımızın temel sebebidir.

Kısırlaştırılmış Köpek Maması Seçimi

Kısırlaştırılmış köpek maması seçerken karşınıza çıkan seçeneklerden en uygun olanını bulmakta profesyonel yardım alabilirsiniz. Bunun anında tıbbi olarak köpeğinizin kısırlık yanında başka ne gibi özellikleri var bunu göz önünde bulundurarak seçiminizi yapabilirsiniz.

Yetişkin kısırlaştırılmış köpekler için ırklara göre farklı mamalar karşınıza çıkabilir. Köpeğinizin ideal yetişkin boyutlarında hangi kategoriye girdiğini bulup buna göre hareket edebilirsiniz. Örneğin medium (orta boy), mini (küçük boy), maxi (büyük) ırklara uygun kısırlaştırılmış köpek mamaları üretilmektedir.

Diğer taraftan Golden Retriever gibi ırklar için de özel olarak üretilen kısırlaştırılmış köpek kuru mamaları bulunur. Kısırlaştırılmış köpek mamalarında light mamalar ve adult light (yetişkin light) mamalar da kuru gıda seçenekleri arasında yer alır.

Tüm büyüklüklere tüm ırklara uygun üretilmiş “all size” mamalar da büyük ve küçük ırk köpekler için önerilen bir türdür. Diğer taraftan “weight care” veya “weight balance” ifadesi de bu mamaların kilo kontrolü için uygun olduğunu gösterir.

Operasyondan Sonra Mama Değiştirme

Köpeğinizi kısırlaştırma kararı için mutlaka veterinerinizle doğru zamanı ve nasıl bir yol izleyeceğinizi konuşun. Operasyonu gerçekleştirecek veterinerden yapmanız gerekenleri ve operasyon sonrası bakımı öğrenerek hareket edin.

Köpeğinizde kilo kaybı veya aşırı kilo varsa mamayı değiştirme süreciniz buna göre ayarlanacaktır. Öncelikle mamayı beğenmeyeceği önyargısını aklınızdan silin. Kimi köpekler ilk başta kısırlaştırılmış köpek mamalarına biraz isteksiz yaklaşabilir.

Bunun çok yaygın bir davranış olmadığını unutmayın. Kuru köpek mamalarında kısır ve normal mamaların oranları birbirine oldukça yakındır. Kısır maması doğal olarak daha az yağlı bir yapıdadır. Bir yandan da köpeğinizin gün boyu ihtiyacı olan enerjiyi ona sağlayacak içeriğe sahiptir.

Eğer köpeğinizin mamayı yemek istememesi durumuyla karşılaşırsanız kısırlaştırılmış köpek konserve maması ile karıştırabilirsiniz. Köpeğinizin kısırlaştırma operasyonu öncesinde sevdiği ve alışkın olduğunu mama eğer kısır opsiyonuna sahipse ilk tercihiniz bu olsun.

Daha önce sevdiği mama kısır mamaya adapte olmasında devamlılık sağlayarak işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer aynı marka mama tercih ederseniz büyük ihtimalle kısa sürede köpeğiniz kısır mamaya geçme işlemini tamamen kabullenir.

Neden Kısırlaştırılmış Köpek Maması?

• Kısırlaştırılan köpekler çoğunlukla hem dişilerde hem erkeklerde geçerli olmak üzere kolay kilo alırlar. Obeziteye meyilli olmalarının sebebi ise genellikle kısırlaştırma operasyonu sonrası hareketsizliğin artmasından kaynaklanır.

Hormonların düzene girerek tek düze bir ruh haline neden olması onların önceki yaşamlarına kıyasla daha az hareket etmesine yol açar.

• Buna bağlı olarak köpekler kısırlaştırıldığında çok uyur ve hareketleri oldukça tembelleşir.

Kısırlaştırılmış köpek mamaları, diğer yiyeceklere daha çok ilgi gösterecek kısırlaştırılmış köpeklerin mama dışı evsel yiyeceklerden kilo almasını da önler.

Kısırlaştırılmış kuru mamalar köpeklerin en önemli besin kaynağı olarak gerekli vitamin ve protein gibi temel ihtiyaçlarını doyurmak üzere tasarlanmıştır.

• Yağ içeriği yüksek olan yavru, anne ve yetişkin mamaları kısırlaştırılmış köpeklerin metabolizmasının yakabileceğinden fazla bir yüke sahiptir. Bu sebeple fazla yağın birikimi vücuda zararlı bir hal alabilir.

Yağ bakımından zengin yavru köpek mamaları kısırlaştırılmış köpekler için uygun değildir. Kısırlaştırılmış köpeklere uygun kuru mamalar metabolizması yavaşlayan köpeklere uygun düşünülmüş olur.

Obezite tehdidini ortadan kaldırmak ve ileride buna paralel olarak doğabilecek ciddi sağlık sorunlarının önüne geçmek önem taşır. Bunun için kısırlaştırılmış köpeklerin mutlaka kendi sistemlerine ve yaşam ritmlerine uygun bir kısırlaştırılmış köpek maması tüketmeleri önerilir.

Kullanacağınız doğru mama kısırlaştırılmış köpeğinizin yaşam kalitesini artırır, kilo problemleriyle karşı karşıya kalmasına engel olur. Ayrıca üriner sistem veya mide gibi kısırlıkta hassaslaşabilen özel ihtiyaç doğuran özelliklerine uygundur.

Kuru Kısırlaştırılmış Köpek Maması Nasıl Olmalı?

Kısırlaştırmış olduğunuz köpeğinize vereceğiniz mükemmel mamayı bulmak için güvenilir ve tanımış markaların size uygun ürünlerini değerlendirin. Bunu yaparken hangi testlere ve onaylara sahip olduğuna dikkat edin.

İyi mamalar köpeğinize oldukça dengeli bir içerik ve ihtiyaçlarına kavuşmasını sağlayacak bir öğün sunar. Unutmayın ki içeriği yetersiz mamalar tüketmesi sonucunda köpeğiniz besinsiz kalabilir. Bu nedenler seçeceğiniz mamanın ne kadar önem taşıdığını gözler önüne seriyor.

Dünyaca ünlü, kalitesi bilinen, popüler ve güvenilir markaları tercih etmek sizi doğru tercihlere götürür.

İdeal kısırlaştırılmış köpek mamasını seçerken bunların yanında nelere dikkat edebilirsiniz?

• Öncelikle mamaların çoğunlukla paketinde ya da ürün sayfalarında yer alan değerlerine ve içindekiler künyesine dikkat edin.

İçeriğinde çok yüksek oranda karbonhidrat ya da yağ bulunan mamalar size uygun olmayacaktır.

Yüzde olarak daha ziyade yüksek protein oranlarına ve buna bağlı olarak da düşük kalori rakamlarına sahip mamaları seçin.

 Tuz oranları yüksek mamalar evcil dostlarımız için uygun değildir. Daha düşük tuz içeren mamaları seçmelisiniz.

• Kısırlaştırma sonrasında üriner sistem, idrar yolları ve böbrekler daha hassas olacağı için hem tuzlu mamalardan kaçınmak hem bu konuda hassas üretilmiş olanları tercih etmek gerekir.

Kısırlaştırılmış Köpek Mamalarında Gramaj

Kısırlaştırılmış köpek mamaları diğer çeşit mamalarda olduğu gibi yaygın olarak 500 gramlık paketlerden başlayarak artan bir gramajla karşınıza çıkıyor. Bir kiloluk, 1,5 kiloluk veya 5 kiloluk ambalajlar halinde satılabiliyor.

Diğer taraftan 14 veya 15 kilogramlık çuval olarak da adlandırılan büyük paketlerde de bulunabiliyor. Evcil hayvan dükkanlarında bu farklı büyüklükteki paketlerden ihtiyacınıza ve bütçenize uygun olan şekilde satın alabilirsiniz.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken husus köpeğinizin tüketim oranı oluyor. Günlük yaklaşık ne kadar mama tüketiyorsa buna göre bütün paketin bayatlamaksızın tüketilebileceği maksimum sürenin size uyduğundan emin olun.

Küçük ölçekli satın almak genellikle mamanın sıklıkla bitmesine ve daha maliyetli olmasına yol açar. Bu yüzden büyük gramajda satın almak daha hesaplı gelir.

Tüm mamanın ne kadar zamanda tüketileceğini göz önünde bulundurarak kısırlaştırılmış köpek mamanızı 15 kg olarak satın alabilirsiniz.

Kısırlaştırılmış Köpek Mamalarında Lezzet ve Besleyicilik

Bütün kedi ve köpek mamalarında hayvan sahiplerinin en çok önemsediği ve önemsemesi gereken konu aslında içerik oluyor. Evcil hayvanınızın özelliklerine uygun bir mama almak ve sağlığını korumak en önemli etken…

Köpeğinizin varsa hastalıklarına, yaş, kilo, cins ve ırkına uygun özellikte bir mama seçmeye özen göstermek gerekiyor. Kısırlaştırılmış köpek mamalarına geçerken acaba beğenir mi sorusunu aklınızdan çıkarın.

Uzmanlar tarafından üretilen güvenilir mamalar kısa bir adaptasyon sürecinin ardından kısırlaştırılmış dostlarımızın beğendiği bir ürüne dönüşecektir. Kısırlaştırılmış köpek mamalarında korkulanın aksine bir lezzetsizlik söz konusu değildir.

Mama tipi ya da markası değişince kısa süreli alışma dönemi yaşanabilir. Buna hazırlıklı olmanız ve kararlı davranmanız en doğrusu olacak. Kısırlaştırılmış köpeğinize uygun steril mamalara geçişte mama satın alırken uzmanlara danışmaktan çekinmeyin.

Mamanın içeriğinin köpeğinize uygun olduğunu ve besin değerini kontrol ettikten sonra içiniz rahat olsun. Kısırlaştırılmış köpek maması ile daha sağlıklı ve uzun bir ömür sevimli dostunuzu bekliyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.