Köpek Maması

Toplam 380 ürün listelendi.
Yarın Kapında
Yarın Kapında teslimat saatleri dışındasın.
Sırala
Varsayılan Sıralama
Yeniden Eskiye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Puana Göre
Kategori :
380

Köpek Mamaları

Köpeğiniz için en iyi köpek maması hangisidir? Ham ve doğaldan organik, konserve ve tahılsıza kadar birçok seçenek arasından seçim yapabilirsiniz. Köpekler, yaşadığımız stresli zamanlarda evcil hayvan sahiplerinin özellikle minnettar olabileceği, insanlara koşulsuz sevgi ve duygusal destek sağlar.

Köpeğinizi besleyici bir diyetle beslemek, onlara doğru köpek yatağı, oynayacak oyuncaklar ve zengin içerikli köpek maması sağlamanın yanı sıra ne kadar önemsediğinizi göstermenin sadece bir yoludur. Köpek maması gerek yaş gerekse cinsiyet, ırk ve diğer özel durumlara göre çok farklı kategorilere ayrılmaktadır. Temel olarak kuru mama ve yaş mama olarak değerlendirilebilir.

Bir köpek maması seçmeye gelince, mevcut türlerin sayısı karşısında kendinizi bunalmış bulabilirsiniz. Pek çok marka ve formülle, hangisinin en iyi köpek maması olduğuna karar vermek zor olabilir. Ancak sizin ve köpeğiniz için en iyi seçeneği belirlerken aramanız gereken bazı şeyler var.

Eski atasözü, "Ne yersen osun" köpekler için de geçerlidir, bu nedenle iyi beslenmenin gerekli olduğunu hatırlamak önemlidir. Yeterli beslenme, köpeğinizin büyümesine, güçlü kalmasına, sağlıklı bir tüy ve bağışıklık sistemini korumasına ve oyun süresi için enerji sağlamasına yardımcı olur. Beslenmeyi öğünlere ayırırken ve mama seçerken, dikkate alınması gereken bazı önemli faktörler vardır.

Köpek maması neden önemlidir?

Şüphesiz mama köpeğinizin hayatındaki en önemli faktördür. Beslenme yoluyla, vücudunun ihtiyaç duyduğu her şeyi elde etmesi gerekir: bu topları kovalamak için gereken enerjiden, her dokuyu oluşturan ve her hücresel işlemin devam etmesini sağlayan inanılmaz besin öğelerine kadar, tümü beslenme yoluyla iletilmelidir. Herhangi bir besinin çok fazla veya çok azı çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir ve köpeğinizin beslenmesine orada olmaması gereken bir şey girerse, sorunların çok uzakta olmayacağından emin olabilirsiniz.

Sütten kesilmesinden yaşlılığa kadar, köpeğinizin yaşam kalitesini ve uzunluğunu belirleyecek olan en önemli faktör beslenmedir.

Köpek Ne Kadar Beslenmeli?

Doğru mamayla beslemek kadar doğru miktarda beslemek de önemlidir. Tüm köpek mamalarının ambalajında ​​beslenme yönergeleri bulunur. Her zaman köpeğinizin ağırlığına ilişkin yönergeleri izleyerek başlamalısınız. Veterineriniz size köpeğinizin kilosunu söyleyebilecek ya da evde hesaplamak için köpeğinizi taşırken tartıda durabilirsiniz. Köpeğiniz bir mamasına alıştıktan sonra, beslenme miktarlarının doğru olup olmadığını anlamanın en kolay yolu bu olduğundan kilosuna dikkat edin.

Köpeğiniz, son iki veya üç kaburgasını hissedebildiğiniz, ancak kolayca göremediğiniz ve yukarıdan baktığınızda kolayca tanımlanabilen bir bel çizgisi olduğunda ideal kilosundadır. Köpeğiniz aşırı kilo alıyorsa, kilo kontrollü beslenme programı ve egzersize başlatın. Öte yandan köpeğiniz çok zayıfsa, besleme miktarlarını %10 artırmayı veya daha yüksek kalorili bir diyete geçmeyi deneyin. Bazen, çok fazla beslenen köpekler çok fazla kilo almazlar, bunun yerine sindirim sorunları veya başka sağlık sorunları geliştirirler.

Bir köpek gerekenden çok daha fazla beslenirse, vücut mamayı ishal şeklinde atarak tepki verebilir ve bu da zamanla kilo kaybına neden olabilir.

Ne zaman beslenmeli?

Sağlıklı yetişkin köpeklerin çoğu için beslenme programı çok esnek olabilir. Günlük beslenme miktarını belirledikten sonra, temel olarak bunu istediğiniz kadar öğüne bölebilir ve zaman zaman size uygun şekilde besleyebilirsiniz. Çoğu köpek sahibi günde 1-3 öğün yemek yemeyi tercih eder, ancak şişkinlik (Gastrik Dilatasyon-Volvulus veya Gastrik Torsiyon olarak da bilinen potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir hastalık) ile tek, büyük öğünler arasındaki potansiyel bağlantı artmaktadır.

Günlük yiyecek miktarının gün boyunca aralıklı olarak iki veya daha fazla küçük öğüne bölünmesini deneyebilirsiniz. Herhangi bir cins şişkinlikten etkilenebilse de derin göğüslü ırklarda daha yüksek bir insidans vardır. Köpekler tutarlılığı sever, bu yüzden size ve köpeğinize uygun bir program bulduğunuzda, ona bağlı kalmak en iyisidir. Sıkı besleme sürelerine popüler bir alternatif, serbest beslemedir.

Bu, kasede yiyecek bırakıldığında ve köpeğin ne zaman ve ne kadar yiyeceğini seçmesine izin verildiği zamandır. Serbest besleme bazı köpeklerde işe yarasa da önerilen miktarı günün başında ölçmek ve kaseyi bundan sonra doldurmak her zaman en iyisidir. Bir kez gitti mi, gitti. Bu, aşırı beslenmeyi önlemek için önemlidir ve ayrıca karışıklığı önlemeye yardımcı olur. Ancak bazı istisnalar vardır. Örneğin, köpeğiniz çok çabuk acıkırsa, midenin uzun süre boş kalmamasını sağlamak için genellikle birkaç küçük öğün beslemek en iyisidir.

Diyabet gibi bazı sağlık sorunları da beslenme sürelerinin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesini gerektirir.

Köpek Maması Nasıl Seçilir?

İnsanlar gibi, köpekler de çok çeşitli yiyecekleri sindirebilir ve yiyebilir. Ancak bizden farklı olarak, köpeğin sindirim sistemi et tüketimine çok daha uygundur ve et açısından zengin bir diyetten yararlanır. İdeal olarak et, listedeki ilk (ve dolayısıyla en bol) içerik olmalıdır. Tüm malzemeler, yiyeceklerde ne kadar olduğuna göre sıralanmalıdır. Bu nedenle ilk bileşen, yiyeceğin en büyük ve en önemli parçasıdır.

Ne yazık ki, üreticiler malzemelerin sırasına gelince oldukça kurnaz olabilirler, bu nedenle aranması gereken bazı yaygın taktikler şunları içerir:

Tahılları bölmek: Birkaç tane tahıl kaynağı kullanarak, her birinin miktarı nispeten küçüktür, bu da onu içerik listesinin daha aşağılarına yerleştirir, ancak tahıllar birlikte gerçekte onları ilk içerik haline getirebilir. Bu, tek bir tahılla bile yapılabilir - örneğin, mısır açısından zengin bir gıdada, ilk bileşen olarak 'mısır'ı koyabilirsiniz veya 'mısır unu', 'mısır glüteni' ve 'mısır unu'nu listeleyebilirsiniz. ayrı ayrı.

Her birinin miktarı daha küçük olduğu için, listede daha aşağılarda görünerek daha az önemli görünmelerini sağlar.

Kuru mamalarda taze et: Kuru köpek mamalarında et ya kuru (genellikle et unu olarak adlandırılır) ya da taze olabilir. Her ikisi de kaliteli et kaynaklarıdır ancak bunları doğru bir şekilde karşılaştırmak için taze etin su içeriği denklemden çıkarılmalıdır.

Taze etin kabaca üçte ikisi sudur, et yemeği ise sadece %5 civarında su içerir. Bu, %20 taze etin yalnızca yaklaşık %7 kuru ete eşit olduğu anlamına gelir.

Toplam et içeriği: Köpek maması üreticilerinin tek tek et bileşenlerinin yüzdesi yerine 'toplam et içeriğini' listelemeleri artan bir eğilimdir. Bu, tüm et bileşenlerinin miktarlarının birlikte gruplandırılmasını sağlar.

Yavru Köpek Maması Çeşitleri

Yavruların çok özel beslenme ihtiyaçları vardır, bu nedenle büyürler ve gelişirler. Yavrular annelerinin sütünü ve üç haftayı geçmeye başlarlar ve yedi ila sekiz hafta arasında sadece köpek maması yemeleri gerekir. Geçiş zor olabilir, ancak doğru yiyeceğe sahipseniz geçişi çok daha kolay hale getirebilirsiniz. Yavruların küçük mamalara ihtiyacı vardır, bu nedenle çiğnenmesi kolaydır. Ayrıca katı yiyecekler yemeye başladıkları için sindirimi kolay bir yiyeceğe ihtiyaçları vardır ve midelerinin buna uyum sağlaması gerekir.

Ayrıca yavruların daha nemli bir mama yemeleri tavsiye edilir. Yavrular altı aylık olana kadar günde üç kez, ardından günde iki kez beslenmelidir. Yavruları düzenli bir beslenme döngüsünde tutmak gerçekten önemlidir, böylece mamalarının sağladığı besinlerden tam olarak faydalanabilirler. Yavrular bir yaşına gelene kadar köpek maması yemeye devam etmelidir. Daha sonra onları yetişkin köpek maması formülüne geçirmeye başlayabilirsiniz.

Yavru köpek maması, emziren veya hamile olan köpekler için de iyidir. Ekstra beslenme, yavruların anne karnında sağlıklı ve güçlü gelişmesine yardımcı olur. Bu nedenle, köpeğinizin hamileliği sırasında, emzirmesi bitene kadar onları yavru köpek mamasına geçirmeli ve ardından normal köpek mamasına geri dönebilirsiniz. Yavrular hala büyüdükleri için yetişkin köpeklerden daha fazla besine ihtiyaç duyarlar.

Yavruların daha fazla enerjiye ihtiyacı vardır, bu nedenle daha yüksek kalorili bir yemek iyidir. Yavruların porsiyon başına yaklaşık 445 kcal olması gerekir. Yavru köpekler ayrıca enerji ve büyüme için daha fazla protein ve yağa ihtiyaç duyarlar. Köpek maması ayrıca kas gelişimi için çok sayıda amino asit ve sağlıklı kemik büyümesi için iyi bir kalsiyum ve fosfor dengesi içermelidir. Omega yağ asitleri, cilt, tüy, göz sağlığı ve önemli beyin gelişimi için de önemlidir. İyi köpek maması ayrıca tam bir vitamin ve besin profili içerecektir.

Yetişkin Köpek Maması Çeşitleri

Yetişkin köpeklerin beslenme ihtiyaçları, cins, yaşam tarzı ve genel sağlık durumuna göre farklılık gösterir. Daha aktif köpeklere daha fazla protein ve yağ gerekirken, daha az aktif köpekler daha fazla karbonhidrat gerektirir. Bazı köpeklerin hassas mideler veya şeker hastalığı gibi belirli sağlık sorunları vardır ve bu ihtiyaçları karşılayan bir yiyeceğe ihtiyaç duyarlar. Tüm köpeklerin tam bir vitamin ve besin yelpazesine ihtiyacı vardır.

Köpeğiniz için doğru yetişkin köpek mamasını seçmenin en iyi yolu, veterinerinizle konuşmaktır, size bilinçli bir seçim yapmanıza yardımcı olacak çeşitli seçenekler sağlayabilirler.

Senior / Yaşlı Köpek Maması Çeşitleri

Köpekler yaşlandıkça yavaşlamaya başlarlar. Ayrıca kronik hastalıklara daha yatkındırlar. Bu nedenle, onları beslediğiniz köpek maması, hayatlarının ilerleyen dönemlerinde sağlıklarını korumaya yardımcı olmak için gerçekten önemlidir. Köpek ırkları, onları ne zaman üst düzey bir beslenmeye geçireceklerine göre değişir, bu nedenle köpeğinizin beslenmesini ne zaman değiştirmeye başlamanız gerektiğini veterinerinize danışın.

Bununla birlikte, iyi bir genel kural, küçük köpeklerin 10-12 yaşında yaşlı, orta boy köpeklerin 7-8 yaşında ve büyük ırkların 5-6 yaşında yaşlı olarak kabul edilmesidir. Yani bunlar, beslenme değiştirme konusunda veterinerinizle konuşmanız gereken yaşlardır. Yaşlı köpekler daha az enerjik olduklarından daha az kaloriye ihtiyaç duyarlar. Yaşlı köpekler porsiyon başına yaklaşık 315 kcal olmalıdır, aksi takdirde kilo almaya başlayabilirler. Yaşlı köpeklerin ayrıca sindirim sağlığına yardımcı olması için lif oranı yüksek bir köpek mamasına ihtiyacı vardır.

Ayrıca kalp krizi ve felç riskini azaltmak için sodyum oranı düşük bir köpek mamasına ihtiyaçları vardır. Diş sağlığını korumak için yaşlı köpeğinizin kuru mamasını, tolere edebiliyorlarsa, ıslak yiyeceklerin yerine beslemek de iyidir. Serbest radikal hasarına karşı koruma sağlamak için Omega-3'ler ve antioksidanlar içeren yiyecekleri aramak da iyidir. Eklem sağlığı için glukozamin ve kondroitin de önerilir.

Tam Yaşam Döngüsü

Ayrıca evcil hayvanınızın tüm yaşamı için olan köpek maması markaları da vardır. Purina Pro Plan, köpeğinizin tüm hayatı boyunca bir mamayı kullanmayı düşünüyorsanız dikkate almanız gereken harika bir markadır. Ömür boyu kullanıma uygun köpek maması seçmenin faydaları, köpeğinizin asla stres ve sindirim sorunlarına neden olabilecek yiyecekler arasında geçiş yapmak zorunda kalmamasıdır. Köpeğinizin yaşam döngüsünün her aşaması için farklı köpek mamasına ihtiyacı vardır.

Bu ihtiyaçların neler olduğunu bilmek, bu ihtiyaçları karşılayacak en iyi besini bulmak ve onları doğru zamanda yeni bir mamaya geçirmek önemlidir.

Bu basit yönergeleri takip ederseniz, köpeğinizin sizinle uzun ve mutlu bir hayat yaşayacağından emin olabilirsiniz.

En İyi Köpek Maması Hangisi?

Peki, en iyi olan herkese uyan tek bir köpek maması var mı? Cevap: hayır. Her köpek farklıdır. Bir köpek maması seçmeden önce, en iyisini bulmak için köpeğinizin yaşını, yaşam tarzını ve tıbbi durumlarını inceleyin.

En iyi köpek mamasını seçerken göz önünde bulundurulması gereken en büyük şeylerden biri, onu hazırlarken gösterilen özendir.

Sıkça sorulan sorular

Kuru köpek maması ne kadar süre dayanır?

Paketin üzerindeki son kullanma tarihi rehberiniz olsun. Ve satın aldığınız mamaların saklama talimatlarına da mutlaka göz atmalısınız. Bazen bir saklama kabı, kuru köpek mamasının daha uzun süre taze kalmasına yardımcı olabilir.

Köpekler için yaş mı yoksa kuru mama mı daha iyidir?

Bu, köpeğinizin beslenme ihtiyaçlarına ve tercihlerine bağlıdır. Köpeğiniz için hangi mama çeşidinin en iyi olacağından emin değilseniz veterinerinize danışın.

Köpeğimi ne kadar kuru köpek maması ile beslemeliyim?

Köpeğinizin cinsi, yaşı ve büyüklüğü, ihtiyaç duydukları mama miktarını etkileyebilecek temel faktörlerdir. Köpek maması paketindeki besleme talimatlarını kontrol edin veya emin değilseniz veterinerinize danışın.

Kuru köpek maması ne ile karıştırılabilir?

Bazı evcil hayvan ebeveynleri, köpeklerinin kuru mamasına konserve mama eklemeyi tercih eder. Beslenme dengesizliğini önlemek için ödüller ve diğer karışımların günlük kalorilerinin %10'undan fazlasını oluşturmaması gerektiğini unutmayın.

Kediler kuru köpek maması yiyebilir mi?

Kediler her zaman kedi maması yemeli ve köpekler her zaman köpek maması yemelidir. Her evcil hayvanın maması, ihtiyaç duydukları özel beslenmeyi sağlamak için özel olarak formüle edilmiştir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.