Kedi Maması

Toplam 310 ürün listelendi.
Yarın Kapında
Yarın Kapında teslimat saatleri dışındasın.
Sırala
Varsayılan Sıralama
Yeniden Eskiye
Fiyat Artan
Fiyat Azalan
Puana Göre
Kategori :
310

Kedi Mamaları

Kedi maması çeşitleri günümüzde kedi ırkları, özel ihtiyaçlar, cinsiyet, yaş vb. faktörlere göre formüle edildiği için çok farklı seçenekler ile karşımıza çıkıyor. Alternatifler çoğaldıkça da kedi maması seçimi daha zor bir hal alıyor. Sizin de “Hangi kedi mamasını kullanmalıyım?” ya da “Kedi maması neye göre alınır?” gibi sorularınız varsa öncelikle kedinizin ihtiyaçlarını gözden geçirmelisiniz.

Tüm bunların dışında kedinizin yaşı, cinsiyeti, ırkı, kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığı gibi bilgileri de göz önünde bulundurmanızda fayda var. Sitemiz üzerinden filtreleme yaparak “yetişkin kedi mamaları” ve “yavru kedi mamaları” şeklinde arama yaparak mama tercihinizi belirleyebilirsiniz. Hem avcılık özellikleri hem de etçil olmamaları nedeniyle kediler özenle beslenmesi gereken canlılardır.

Her kedi ırkına ve özelliklerine göre formüle edilmiş kedi maması çeşitleri arasından tercih yaparken mutlaka veterinerinizden tavsiye almanızı öneriyoruz. Kedi maması der demez akla ilk gelen şüphesiz kuru kedi mamaları oluyor. Ayrıca yavru kediler için de kullanılması önerilen yaş kedi mamaları da ilk tercihlerden oluyor. Yaş, cinsiyet, ırk, kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığı, kilo ve özel ihtiyaçlara göre şekillenen kedi maması tercihi, alternatif çokluğu sebebiyle bazen zorlaşabiliyor.

Tam da bu noktada veterinere danışmanız size zaman kazandıracaktır. Ekonomik ve sağlıklı seçeneklerin sunulduğu kedi maması tercihinizde filtreleme kullanarak aradığınız sonuca daha kolay ulaşmanız mümkün.

Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuru ya da yaş mama tercihinde dikkat edilmesi gereken pek çok faktör bulunuyor. Bunların başında şüphesiz kedinizin yaşı, kilosu, cinsiyeti, ırkı, kendine has özellikleri, varsa alerjileri, beslenme rutini, kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığı vb. bilgiler geliyor. Örneğin 3-10 aylık bir kediniz varsa yavru kedi maması almanız daha uygun olur. Tüm bunların yanı sıra özel gereksinimler de mutlak suretle değerlendirilmelidir.

Kedi maması tercihi yaparken her şeyden önce kedinizin damak zevkine hitap edebilecek bir ürün bulmak gerekir. Bu nedenle ilk kez mama seçerken veya mama geçişi yaparken küçük ambalaj tercih etmeniz önerilir.

Özellikle mama geçişlerinde eski mamayı tamamen kaldırmak yerine ilk başta eski mamadan %80 ve yeni mamadan %20 ve sonrasında %50 - %50 ve azalta azalta ilerlemeniz gerekir.

Yavru Kedi Maması

Anne sütünden kesilen yavrular için uygun olan yavru kedi mamaları genellikle 2 ay ile 3 aylık kedilerde başlangıç maması olarak da kabul edilir. Yavru kedinin en az 2 aya kadar anne sütü ile beslenmesi gerekir. Elbette her zaman bu durum mümkün olmayabiliyor. Bu nedenle yavruluk dönemi için de sunulan özel mamalar bulunuyor. Yavru kedilerin kolayca çiğneyebilecekleri şekilde üretilen yavru kedi maması tercih ederken mutlaka bir veterinerin de görüşünü almanızı öneriyoruz.

Özellikle doğru porsiyonlama ile bir kedinin en önemli dönemi olan gelişme çağı için olmazsa olmazdır. Ayrıca yavru kedi mamasının bazı zamanlarda hamile kedi maması olarak kullanılabildiğini de hatırlatmakta fayda var.

Yetişkin Kedi Maması

Yavruluk döneminden yetişkinlik dönemine geçiş yapan ancak henüz kısırlaştırılmamış olan kediler için özel olarak formüle edilen mamalar yetişkin kedi maması olarak adlandırılır. Bu yaş aralığındaki kedilerin özel ihtiyaçlarını karşılayacak olan yetişkin kedi mamaları, genel tüy sağlığı, tüy topağı sorunu ve kilo kontrolü için birebirdir. Yetişkin kedi maması tercih ederken kedinizin düzenli olarak kontrollerini sağlayan veterinere danışmanız önerilir.

Böylelikle doğru içerikte bir yetişkin kedi maması seçerek kedinizin gelişimini en doğru şekilde ilerletebilirsiniz.

Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Dişi veya erkek olduğu fark etmeksizin kediniz kısırlaştırıldı ise eğer veteriner kontrolü ile birlikte kısırlaştırılmış kedi maması aşamasına geçiş yapabilirsiniz. Kısırlaştırma operasyonu sonrası kedilerde gözle görülür şekilde iştah artışı olması nedeniyle özellikle gelişme çağı içinde olduklarını da düşünürsek, sadece yetişkin kedi maması kullanımı bir süreden sonra kilo artışına yol açacaktır.

Kısırlaştırılmış kedilere özel olarak üretilen kısırlaştırılmış kedi maması elbette içeriğe göre farklı alternatifler sunar.

Yaşlı Kedi Maması

Kedilerde yaşa bağlı olarak hareket düzeyinde azalma bir süre sonra yetişkinlik döneminde kullandığı mama gerek ihtiyaç olarak gerekse kalori olarak uygun olmamaya başlar.

Olası sağlık problemlerinde artış riski fazlalaştığı için önlem olarak da yaşlı kedi maması kullanımı önerilir. Kalori ve içerik açısından yaşlı kedilere özel olarak formüle edilen yaşlı kedi maması kedinizin daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmesi adına doğru zamanda mutlaka gereklidir.

Light Kedi Maması

Light kedi maması adından da anlaşılacağı üzere kilo vermesi gereken kediler için en ideal seçimdir. Fazla kilo sorunu olan obez sınıfındaki kediler veteriner kontrolünde light kedi mamasına geçiş yapabilir. Günlük alması gereken besinleri içeriğinde bulunduran, ancak light olarak nitelendirilebilecek “kalori açısından daha düşük” mamalar light kedi maması sınıfına girer.

Kedinizin cinsiyeti, ırkı, yaşı ve kilosuna göre özel olarak seçilmesi gereken light kedi maması veteriner kontrolünde başlanmalıdır. Bu doğrultuda günlük vermeniz gereken miktarı da kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

Özel Irk Kedi Maması

Şüphesiz her kedi ırkı farklı ihtiyaç ve beslenme gereksinimlerini de beraberinde getirir. Örneğin tüy dökme problemi fazla olan, tüyleri çok uzun olup tüy topağı oluşma riski fazla olan ya da ırkı gereği kronik göz yaşarması ve burun akması süregelen kedilerin standart yetişkin kedi maması yerine özel ırk kedi maması tüketmesi önerilir. Kalın deri, zarif vücut hatları, kilo almaya meyilli olup olmaması gibi etmenler de özel ırk kedi maması seçiminde büyük rol oynar.

Başta Sphynx, Siamese, İran ve Scottish başta olmak üzere bu tür kedi ırklarının özel ırk kedi maması tüketmesi gerekir.

Kedi Maması Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuru mamalardan tamamen uzaklaşmanıza gerek yok; hem ıslak hem de kuru mamaların faydaları var. Kedinizin ihtiyaçlarına uygun mükemmel dengeyi bulmaya çalışın. Unutmayın, kediler alışkanlık canlıları olarak bilinir ve geçişin gerçekleşmesi biraz daha uzun sürebilir. Kedinizi hayatının erken dönemlerinde farklı dokulara maruz bırakmak, günümüzde mevcut olan çeşitli ıslak mama türlerinin tadını çıkarmasına yardımcı olacaktır.

N&D, Pro Plan, Royal Canin, Naturon, Hill's, Brit Care yaş kedi maması markaları arasından seçim yapabileceğiniz gibi diğer markaları da araştırabilirsiniz.

En İyi Kedi Maması Markaları

En iyi kedi maması nedir sorusuna verilebilecek tek bir cevap yoktur çünkü kediniz için en iyi mama onun ihtiyaç ve beslenme gereksinimlerine göre en uygun olandır. Hepsinden önce kedilerin temel beslenme ihtiyaçlarının karşılanması oldukça önemlidir. %30 ila %45 oranında protein içerikli kedi maması bu temel kriteri yerine getirmekte ilk koşuldur. Elbette kedinizin cinsiyeti, ırkı, yaşı, varsa alerjileri, yeme alışkanlıkları vb. etkenler de sonraki seçimlerde etkili olur.

Kaliteli içerik kedi maması seçerken önceliğiniz olmalıdır. Kedinizin damak zevkine uygun mamayı bulmak da ilk başta biraz zaman alabilir.

Dolayısıyla ilk mama denemelerinde çok miktarda almak yerine tadımlık almanız bütçenize de katkı sağlar. Kediniz için en iyi kedi maması markası seçerken veterinerinize de danışabilirsiniz.

Kedi Maması Fiyatları

Kedi maması fiyatları çok değişken olmakla birlikte dolar kuru ile artış ve azalış gösterdiği için hiçbir zaman sabit fiyat ile karşılaşmazsınız. Bu nedenler Dünya Hayvanlar Günü, Kediler Günü vb. özel günlerde indirime giren kedi maması için araştırma yapabilirsiniz.

Yavru kedi maması, light kedi maması, kısırlaştırılmış kedi maması, özel ırk kedi maması, yaşlı kedi maması, yaş kedi maması, kuru kedi maması gibi sayısız seçenek olduğu için fiyatlandırmalar da değişkenlik gösterir. Petibom.com olarak dünyanın en çok terih edilen kedi maması markalarını size sunuyor ve kaliteli, orijinal ve sağlıklı içerikleri ile kedinizin sağlığına her daim öncelik veriyoruz. Kedi maması fiyatları olarak da ekonomik seçenekler sunarak her bütçeden kedi ebeveyninin sağlıklı ve kaliteli içeriğe sahip kedi maması alabilmelerine olanak tanıyoruz.

Hill’s, Royal Canin, Brit Care, N&D, Acana, Orijen gibi pek çok dünyaca ünlü kedi maması markası arasından kediniz için en uygun olanı bulabilir ve dakikalar içerisinde satın alabilirsiniz.

Sıkça sorulan sorular

Kedime ne kadar kuru mama vermeliyim?

Çoğu kedi günde iki kez beslenirse iyi olur. Çoğu kedi maması ambalajı, kedinize ne vermeniz gerektiği hakkında bir besleme kılavuzu sunar. Her kedinin beslenme ihtiyaçları değişeceğinden, kedinizin diyeti hakkında bilgi almak için daima bir veterinere danışın.

En iyi kuru kedi maması nedir?

Kediniz için en iyi kuru kedi maması yaş, beslenme gereksinimleri ve günlük aktiviteye bağlı olarak değişecektir. İhtiyaçları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir veteriner ile görüşebilirsiniz.

Kuru kedi maması ne kadar süre dayanır?

Kuru kedi maması uygun şekilde saklanırsa aylarca dayanabilir. Kedinizin mamasını torbasında saklayacaksanız ağzını sıkıca kapattığınızdan emin olun. Bir diğer seçenek de plastik bir kaba koyup ve serin ve kuru bir yerde saklamaktır. Bu, uzun depolama süreleri için mümkün olduğunca taze tutacaktır.

Kuru kedi maması kediler için iyi midir?

Kuru kedi mamasının, tıpkı yaş kedi maması gibi artıları ve eksileri vardır. Kediniz için en iyi bakımı sağlamak adına onun ihtiyaçlarına uygun seçim yapmalısınız.

Kuru kedi mamasını nasıl yumuşatırsınız?

Kedinizin mama kabına biraz su eklemek, çiğnemeyi kolaylaştırabilir ve mamasının sulu kalmasını sağlayabilir. Kedinizin beslenmesindeki değişiklikleri daima bir veterinerle görüşün.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.